Wczasy DLA SENIORA - GRECJA/RIWIERA OLIMPIJSKA- PANTELMOINAS. Termin: 01.06 - 12.06.2025 r., cena 3120,-zł, wyjazd autokarem z Gdyni. Wpłata rezerwacyjna 500,-zł do 30.11.2024 r. Więcej szczegółów w PZERiI o/r Gdynia, ul.Świętojańska 5/7 (wejście od Pułaskiego) oraz na ulotce w galerii zdjęć.
W dniu 06.10.2024 r.(początek o godzinie 12.00), odbędzie się w Gdyni PRZEMARSZ Z OKAZJI VI POMORSKIEGO DNIA SENIORA. Plakat informujący o tym wydarzeniu znajduje się w galerii zdjęć.
Odbyło się jesienne ognisko na Polance Redłowskiej w dniu 16.10.2024 r.
Zdjęcia z ogniska zamieszczono w galerii.
18.09.2024 r. odbyło się kolejne ognisko integracyjne na Polance Redłowskiej. Zdjęcia zamieszczone są w galerii.
11.09.2024 r. wycieczka z Gdyni udała się na Biesiadę Liryczną w Lubaniu. Najpierw zajechano do Kościerzyny gdzie mieści się Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu. Uczestniczono w warsztatach ekologicznych – podstawy zdrowego żywienia, żywe kultury bakterii podstawą odporności organizmu.
Odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek przy muzyce i śpiewie, gorąca zupa, pajdy chleba z ekologicznym „smarowidłem”, ogórki kiszone, ciasto drożdżowe i kawa.
Na miejscu kramik ze zdrową żywnością i zacnymi trunkami.
Odbyły się dwie jednodniowe wycieczki, (27.08.2024 oraz 29.08.2024), na których uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem zamki, dwory, pałace znajdujące się na terenie Kaszub. Niektóre obiekty tylko z zewnątrz, a w niektórych można było obejrzeć ciekawe wnętrza i znajdujące się w nich eksponaty. Uczestnicy wycieczek usłyszeli dużo informacji o historii poszczególnych obiektów i losach zamieszkujących je osób.
8.08.2024 r. z Gdyni wyruszyła jednodniowa wycieczka autokarowa do
Nidzicy gdzie zwiedzano miasto z przewodnikiem. Znajduje się tam Zamek Krzyżacki, Klasztorek, zabytkowy ratusz, Kościół Ewangelicko- Augsburski p.w. św. Krzyża, Kościół św.Wojciecha, Wytwórnia Win i Miodów Pitnych – mieści się w starym zabytkowym budynku z 1868 roku, który znajduje się u podnóża zamku krzyżackiego i należą do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury i Powiśle.
Wyruszono w dalszą podróż do Olsztynka: zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego z przewodnikiem. Zgromadzone są w 80 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla, Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku.
Następnie udano się do do Stębarka, zwiedzanie Grunwaldu z przewodnikiem – miejsce słynnej „Wielkiej bitwy z zakonem krzyżackim w 1410 r.”, znajdują się tam pomniki upamiętniające te wydarzenia oraz nowoczesne, interaktywne Muzeum bitwy pod Grunwaldem.
W godzinach wieczornych powrót do Gdyni na miejsce zbiórki.
18.07.2024 r z Gdyni wyruszyła wycieczka do Buczyńca skąd odbył się 3-godzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim, szlakiem 200-letnich pochylni. Podczas rejsu pasażerom towarzyszą komentarze kapitana statku, który zapoznaje nas z historią i zasadami funkcjonowania budowli hydrotechnicznych, jedynego w swoim rodzaju systemu przemieszczania statków po "suchym" grzbiecie pochylni z Królewca. Obecnie ta unikalna konstrukcja pretenduje do światowej listy zabytków UNESCO. Później udano się do Elbląga gdzie udano się na spacer po starówce z przewodnikiem: historia miasta, pozostałości dawnego Zamku Krzyżackiego, Brama Targowa, zrekonstruowane kamienice.
W środę 17 lipca 2024 r., podczas tradycyjnego ogniska dla seniorów na Polance Redłowskiej w Gdyni, uhonorowany został Waldemar Świto - laureat z Gdyni Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego "Pomorskie dla Seniorów" w kategorii Zwyczajny - Niezwyczajny Senior. Nagrodę wręczyła Iwona Mielewczyk - Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. W spotkaniu z udziałem seniorów z Oddziału Rejonowego w Gdyni Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów uczestniczyła Bożena Zglińska reprezentująca Pomorską Wojewódzką Radę Seniorów. W galerii zamieszczono opis tego wydarzenia oraz zdjęcia: Fot.Iwona Olczak, ROPS
W dniu 17 lipca 2024 r. odbyło się uroczyste ognisko za Polance Redłowskiej z pieczeniem kiełbasek, śpiewem i tańcami. Ważnym wydarzeniem na ognisku było wręczenie nagrody dla Waldemara Świto "Zwyczajny- Nadzwyczajny Senior Gdyni" z udziałem władz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Wiceprezydenta Gdyni.
25.06.2024 r. odbyła się tradycyjna Biesiada Świętojańska "Powitanie Lata 2024" w Tuchomku, Dworek "Oleńka". Puszczano wianki, pieczono kiełbaski, były śpiewy i tańce.
Czterodniowy wyjazd- 17.06.-20.06.2024 r.- rozpoczęty przyjazdem do Kamienia Pomorskiego w którym cennym zabytkiem jest Katedra ze skarbcem. Podziwianie wyspy Wolin- wolińskie klify. Zakwaterowanie w Szczecinie. W drugim dniu wycieczkowicze pojechali do Berlina gdzie z przewodnikiem zwiedzali miasto, między innymi: dzielnicę Rządową, Bramę Brandenburską, przejście reprezentacyjną aleją "Unter den Linden". Wyjazd na Wyspę Rugia i Uznam. Zwiedzanie Szczecina - Wały Chrobrego, Brama Krakowska, Zamek Książąt Pomorskich.
19.06.2024 r odbyło się kolejne w tym roku ognisko na Polance Redłowskiej. Zdjęcia ze spotkania zamieszczone są w galerii.
Wycieczka jednodniowa 06.06.2024 r. Przyjazd do Pasłęka, zwiedzanie miasta z przewodnikiem: zamek krzyżacki, gotycki kościół św. Bartłomieja, mury miejskie z Bramą Młyńską i Kamienną Wieżą, ratusz i dawne kamienice.
Przyjazd do Dobrego Miasta, zwiedzanie największego na Warmii kościoła z IV w. wybudowanego na bagnie, typu halowego, który został obdarzony tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej, baszty zwanej "bocianią", żywego skansenu miejskiego - zabytkowe kamienice rzemieślników gdzie odtworzono dawne zakłady: szewsko-rymarski, fryzjerski, pracownię fotograficzną oraz dom piekarza z częścią mieszkalną. Następnie udano się do Świętej Lipki-koncert organowy, zwiedzanie sanktuarium - obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Powrót do Gdyni.
17.05.2024 r. odbył się wyjazd na biesiadę w kaszubskim stylu z tradycyjnym zespołem kaszubskim. Warsztat Ceramiki "U NECLA"- zwiedzanie z przewodnikiem i pokaz toczenia na kole garncarskim.
Perły Warmii - to jednodniowa wycieczka w dniu 09.05.2024 r.ze zwiedzaniem Ornety, którą nazywają średniowieczną perłą Warmii. Zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Stoczku Klasztornym oraz przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego i zwiedzanie jego licznych atrakcji.
Odbyła się 4-dniowa wycieczka na Dolny Śląsk ze zwiedzaniem Drezna, w dniach 1-4.05.2024 r. Pierwszego dnia, po przybyciu do Wrocławia, uczestnicy obejrzeli Panoramę Racławicką w muzeum sztuki we Wrocławiu oraz odbyli spacer po Wrocławiu podziwiając jego piękno. We Wrocławiu był bity rekord Guinnessa w grze na gitarze, czego byli świadkami.
W kolejnych dniach pobytu zwiedzano Drezno oraz Zamek Książ w Wałbrzychu. W tych dniach była na Zamku Książ wystawa kwiatów, w każdej komnacie znajdowały się przepiękne aranżacje z kwiatów. Czwartego dnia przyjechano do Gniezna - stolicy pierwszych polskich królów- zwiedzano jego zabytki.
08.05.2024 r.- w godzinach 14.00 - 16.00 - odbyło się ciekawe spotkanie z prawnikiem i pracownikiem Urzędu Pracy. Głównym tematem tego spotkania to doradztwo prawne i zawodowe naszych członków oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi na terenie Gdyni.
Planowany wyjazd na NOCNE ZWIEDZANIE ZAMKU W MALBORKU oraz INNYCH ATRAKCJI ŻUŁAW. Pobyt z noclegiem- 26 -27.06.2024 r.
Planowany jest wspólny wypad- 23.04.2024 r.-po tulipany. Pole tulipanowe w Błotniku/ koło Gdańska, gmina Cedry Wielkie.
Pierwsze w sezonie, integracyjne ognisko dla seniorów przy muzyce, kiełbaskach, śpiewie i innych atrakcjach odbyło się na Polance Redłowskiej 15 MAJA 2024 r. Pogoda i humory dopisały.
W pierwszą środę marca (06.03.2024r.) odbyło się kolejne spotkanie integracyjne w GCOP. Tematyką spotkania były sprawy lokalnej samorządności w Gdyni i w województwie pomorskim - przed wyborami i po wyborach oraz sprawy zdrowotne dla seniorów. Dyskusja i wymiana poglądów, i integracja.
W dniu 13.12.2023 r. w GCOP odbyło się spotkanie opłatkowe -świąteczne. zdjęcia zamieszczono w galerii.
Zorganizowano wyjazd na Świąteczny pobyt Bożonarodzeniowy w okresie 23.12 - 28.12.2023 r. w AMW Rewita - Mielno nad Bałtykiem. W ofercie uroczysta wspólna Wigilia. Możliwość przedłużenia pobytu do Sylwestra. Już dzień przed Wigilią odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. W wieczór Wigilijny przywitał gości oraz złożył życzenia Świąteczne kierownik Ośrodka Rewita oraz odbyła się uroczysta wspólna kolacja.
25 listopada 2023 r. odbył się bardzo udany WIECZÓR INTEGRACYJNO - ANDRZEJKOWY z tańcami. Nasz niezastąpiony Wodzirej Waldek prowadził Andrzejkowe konkursy. A jak się nasi emeryci bawili widać na zamieszczonych w galerii zdjęciach. Brawo im wszystkim.
20.09.2023 r. odbyło się ostatnie w tym sezonie ognisko na Polance Redłowskiej z muzyką, śpiewem i tańcami. Było też tradycyjne pieczenie kiełbasek. Podziękowania dla Zespołu BIM-BAM oraz dla Lecha Drzazga za uatrakcyjnienie naszego ogniska.
Seniorzy z Gdyni, 7.09.2023 r., pojechali na grzybobranie w rejon Kopalino-Lubiatowo-Choczewo. Wyjazd z Gdyni, (rano-godzina 6) był połączony z biesiadą integracyjną z seniorami z Choczewa.
Pieniny i Zakopane to kolejna wycieczka, która wyruszyła z Gdyni. Wyjazd 28.08.2023 r. a powrót 1.09.2023 r. W pierwszym dniu zwiedzanie z przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego z polskich parków narodowych, ale zachwycającego pięknymi formami skalnymi, jaskiniami i zamkami: Maczuga Herkulesa, ruiny zamku w Ojcowie. Zakwaterowanie i wyżywienie było w miejscowości Kluszkowce. W drugim dniu pobytu pojechano do Sromowców Wyżnych - Kątów, spływ Przełomem Dunajca do Szczawnicy. Spacer po Szczawnicy- miejscowości uzdrowiskowej o leczniczym mikroklimacie. W trzecim dniu zwiedzanie z przewodnikiem: ruin zamku w Czorsztynie, zapory wodnej, zamku Dunajec w Nidzicy- średniowiecznej warowni z XIV w. Obiadokolacja przy ognisku z muzyką. Czwartego dnia wycieczkowicze pojechali do Zakopanego, zwiedzanie z przewodnikiem: Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi "Koliba", Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma, Krupówki, termy BANIA w Bukowinie Tatrzańskiej. Piątego dnia powrót do Gdyni. Po drodze zwiedzanie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego. Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w galerii zdjęć.
W dniu 24.082023 r. wyruszyła wycieczka w rejon Dolnego Powiśla. Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w galerii.
16.08.2023 r. na Polance Redłowskiej (trzecia środa miesiąca) odbyło się kolejne ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewem. Były też pieczone ziemniaki i kaszanka. Były też oczywiście tańce.
Kaszubskie Ogrody z biesiadą - to wyjazd turystyczno - wypoczynkowy na który udano się 10.08.2023 r. W Gołubiu przewodnik oprowadzał uczestników po Ogrodzie Botanicznym w którym można podziwiać okazy roślin z różnych krańców świata. Z udziałem Zespołu Kaszubskiego odbyła się biesiada przy ognisku. Były kiełbaski, bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem, kawa/herbata i ciasto drożdżowe. Można było dokonać zakupu kaszubskich specjałów.
W dniach 4-6.08.2023 r. miała miejsce wycieczka do Warszawy. Uczestnicy wycieczki zwiedzali miasto z przewodnikiem: Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Stare Miasto, Gnojna Góra, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Powązki. Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Łazienkach, Pl Trzech Krzyży. Pl Defilad, Wilanów - park i pałac oraz Belweder i budynek Sejmu z zewnątrz. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tuchola "Mitologia słowiańska i Indianie"- to wycieczka na którą udano się 27 lipca 2023 r. W miasteczku znajduje się średniowieczna starówka w układzie urbanistycznym w nie zmienionym układzie od czasów lokacji miasta w 1346 roku oraz Muzeum Borów Tucholskich. W Wymysłowie k/Tucholi zwiedzano jedyne w Europie Muzeum Indian Ameryki Płn. W Owidzu atrakcją jest odrestaurowane grodzisko z IX e. oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Regionalnym produktem pochodzącym z okolic Tucholi jest FJUT - cyrop z buraka cukrowego.
Na Polance Redłowskiej,(19.07.2023 r.), odbyło się kolejne ognisko z pieczeniem kiełbasek, ziemniaków, tańcami i śpiewem. Na ognisku padła propozycja aby zebrać informacje o początkach związku emerytów. Może są osoby, które pamiętają początki powstawania związku, posiadają jakieś materiały, zdjęcia, wiedzę i zechcą się tym podzielić, np. na następnym ognisku.
22.06.2023 r. odbyła się tradycyjna BIESIADA W OLEŃCE. Zaczęło się poczęstunkiem. Były też tańce na sali, przy akompaniamencie didżeja- pana Krzysztofa. Niespodzianką było obchodzenie przez jedną z par 55 rocznicy ślubu. Zabawa była nie tylko na sali ale i na powietrzu. Punktem kulminacyjnym było puszczanie wianków. Panie miały wianki własnoręcznie zrobione- wielkie brawa. Późnym wieczorem był powrót do Gdyni.
21 czerwca 2023 r.odbyło się tradycyjne ognisko na Polance Redłowskiej z pieczeniem kiełbasek, śpiewem i tańcami.
W dniach 20-22.06.2023 r odbyła się wycieczka na trasie UNIEJÓW, ŁÓDŹ, PŁOCK.
1.-Wypoczynek na basenach termalnych Kąpieliska Uniejów. Spacer po Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie (wiatraki, budynki inwentarskie, chałupy, stodoły z powozami konnymi i dawnymi narzędziami oraz dwór.
Zamek Arcybiskupów Gnieźnięńskich (zewnątrz) z parkiem.
2.-Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Kompleksu Manufaktura w d. zakładzie Poznańskiego, plenerów do wielu filmów. Spacer ul Piotrkowską
Ratusz, pomnik Kościuszki, Aleja Gwiazd i wiele innych ciekawostek.
3,-W Płocku zwiedzanie: Wzgórze Tumskie, Katedrę z grobami Piastów, Muzeum Secesji i rejs po Wiśle. Dodatkowo w Sierpcu Skansen Wsi Mazowieckiej. W Płocku dodatkowo, poza Muzeum Art Deco, uczestnicy wycieczki wstąpili do Muzeum Secesji (to wszystko oddziały jednego Muzeum). A w Łodzi, na prośbę części uczestników, udało się zwiedzić z poza programu wycieczki, tzw. Pasaż Róży.
15.06.2023 r. odbyła się wycieczka do Torunia i Bydgoszczy. Na poczęstunek uczestnicy wycieczki udali się do pierogarni.
Odbyły się dwie wycieczki na Żuławy. 5.06.2023 r.uczestnicy wycieczki wybrali się na "Żuławy z Mennonitami w tle", Mierzeja Wiślana z przekopem do Elbląga. Trasa wycieczki prowadziła od Mikoszewa (przekop Wisły), Stegna, Stogi Malborskie (nekropolia Mennonicka), Lisewo, Palczewo (zdjęcie grupy przy wiatraku), Nowy Staw, Marynowy i Nowy Dwór Gdański gdzie odbyła się degustacja żuławskich specjałów.
Zdjęcia z wycieczki do Fromborka, która odbyła się w dniu 25.05.2023 r. Uczestnicy zwiedzali we Fromborku Wzgórze Katedralne z gotycką katedrą, Wieżę Radziejowskiego oraz pojechali do Kadyn. W Kadynach degustowano regionalne specjały w restauracji "Pod Srebrnym Dzwonem"
Turystyka to jedna z ofert przygotowanych dla członków i sympatyków Związku. Nasze propozycje obejmują wyjazdy jedno i kilkudniowe (po woj. Pomorskim oraz w dalsze rejony Polski) Jedną z pierwszych wycieczek był wyjazd grupy uczestników do Ustki i Lęborka. Na naszą prośbę zostało nam udostępnione (z prywatnej galerii kol. EB)) kilka fotek z tego wyjazdu. (Dziękujemy)
Turystyka wyjazdowa(zwłaszcza Seniorów)w trakcie pandemii po okresie dotkliwych restrykcji to zadanie bardzo trudne. Niemniej udało nam się przeprowadzić kilka wycieczek(z zaplanowanych na 2021r - siedmiu. Zamieszczone zdjęcia dotyczą:
1. KANAŁ ELBLĄSKI - ELBLĄG - 1-8.
2. LIDZBARK WARMIŃSKI - - 9-14.
3. CHMIELNO - SIKORZYNO - - 15-24.
Spotkania przy ognisku "Biesiady" na Polance Redłowskiej to nasza wieloletnia tradycja. W każdą trzecią środę miesiąca od maja do września zapraszamy Seniorów umożliwiając im spędzenie kilku godzin na wspólnej zabawie przy muzyce, rozmowach oraz zapoznaniem się z naszymi ofertami, które przygotowaliśmy do realizacji. Spotkanie majowe odbyło się po trudnym okresie restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Odnowienie wzajemnych kontaktów, chęć spotkania ze znajomymi była b.duża. Kolejne w czerwcu, lipcu i sierpniu również cieszyły się dużą frekwencją.
Działdowo, Grunwald, Ostróda. Gotycki zamek z XIII w. park etnograficzny – 94 ha, 74 obiekty architektury Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy zbiory liczą okj.10 tyś. egzemplarzy. Kościół Podwyższenia Krzyża z XIV w. XVII wieczny ratusz (budynek dawnej synagogi), wieża ciśnień. Pole bitwy grunwaldzkiej z 15.07.1410r. wraz z ruinami kaplicy pobitewnej jako pomnik historii. Fontanna Trzech Cesarzy w Ostródzie oraz gotycki kościół św. Dominika Savio i zamek krzyżacki. WYCIECZKA DOTOWANA PRZEZ U.M. GDYNIA WYJAZD GODZ 6,00
BIAŁYSTOK - PODLASIE ZWIEDZAMY : 1 DZIEŃ-TYKOCIN 2 DZIEŃ-SUPRAŚL ,POCZOPEK,KRUSZYNIANY, ŚWIĘTA WODA 3 DZIEŃ- BIAŁYSTOK, HAJNÓWKA, PUCHŁY, SYCE,TRZEŚCIANKA 4 DZIEŃ - HAJNÓWKA , BIAŁOWIEŻA 5 DZIEŃ - HAJNÓWKA CD. SIEMIATYCZE , DROHICZYN,GRABAR
KANAŁ ELBLĄSKI - zwany Oberlandzkim , najbardziej znany zabytek hydrotechniczny , poprzez zastosowane oryginalne rozwiązania techniczne , obiekt unikalny na skalę światową . Kanał łączy jeziora , w tym Drużno, Szeląg i Jeziorak , oraz żeglowne odcinki rzek z Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim . Jest to najdłuższy żeglowny kanał w Polsce o dł.ok. 150km i różnicy poziomów wody dochodzących do ponad 100m .Różnice poziomów wody pokonywane są przy pomocy pięciu pochylni napędzanych siłą wody ( pochylnia w Buczyńcu, Oleśnicy, Jeleniach , Całunach ) Rejs statkiem z Buczyńca do Jeleni trwa o/ 2 godz . ELBLĄG - zabytki- Katedra św. Mikołaja , Wieża Targowa i obwarowania , Muzeum Archeologiczno-Historyczne . RACZKI ELBLĄSKIE-znajduje się tu najniżej położony punkt w Polsce - 1,8 m p.p.m .Na placu we wsi stoi wyjątkowy pomnik - czerwony słup z niebieskimi falami , które oznaczają poziom morza .
PIENINY + ZAKOPANE (8 dni ) 24.05.- 31/05/2019 ZWIEDZAMY : ZAKOPANE ( Cmentarz na Pęksowym Brzysku,Kościółek na Krzeptówkach, Gubałówkę , Krupówki , Dolina Kościelska ) NIDZICA( rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim , Zielone Skałki oraz Pieniński Park Narodowy ) DĘBNO( zwidzanie Kościoła Św. Michała Arch. wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ) MORSKIE OKO , TATRZAŃSKA ŁOMNICA (SŁOWACJA)- zwiedzanie Jaskini Bielańskiej , KASPROWY WIERCH , BUKOWINA TATRZAŃSKA ,SPŁYW DUNAJEM PIENINY + ZAKOPANE (8 dni ) 24.05.- 31/05/2019 R
SZPĘGAWSK- wieś kociewska , położona pomiędzy jeziorami Szpęgawsk Pół.i Południowy . W lesie Szpęgawskim znajdują się masowe groby , seria zzbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich . Oblicza się , że między 1939 i 1940 r zamordowano od 5 tys do 7 tys osób. OGRODY FRANK RAJ- ogrody ozdobne , położone w miejscowości Frank e Gminie Kaliska . Otwarte w 2006r ,"POLSKIE OGRODY OZDOBNE " - 8 miniaturowych replik ogrodów od średniowiecza do dzisiaj . Można sobie poszeptać w grocie szeptów.